הפתעה ברחובות

בנסיעה ברחובה הראשי של רחובות – רחוב הרצל, נמצא הרמז הראשון להפתעה המסתתרת מאחוריו והוא השער ל”מכון ויצמן למדע”.

45682F47

ברגע שעוברים את השער נכנסים לעולם אחר, כאילו לא שייך למקום ממנו הגענו. גינות מטופחות, צמחיה מיוחדת, מבנים בסגנונות ארכיטקטורה מגוונים, פיסול סביבתי והכל ביחד יוצר אווירה מאוד מיוחדת. הבילוי במקום יכול להיות ארוך וכדאי להתמקד.

בחרתי להתחיל את הביקור בבית ויצמן המרשים.

DSCN9289

הבית תוכנן ע”י האדריכל אריך מנדלסון ונבנה ב-1936 כביתם הפרטי ובמימונם המלא של משפחת וייצמן. ורה ויצמן היתה זו שזיהתה את הפוטנציאל הטמון בגבעה הקרובה ל”מכון זיו” שאותו ייסד חיים ויצמן בשנת 1934 ובו מוקמה המעבדה שלו. 

זו היתה עבודתו הראשונה של האדריכל בארץ. עבודתו מאופינת בסגנון הבינלאומי תוך דו שיח עם הטבע והסביבה.ההשראה לתכנון הגיעה משני מקורות: האחד בית ארבעת המרחבים מהמקורות (להסבר מפורט לחצו כאן), זהו מבנה הבנוי משני חללים ארוכים-הספריה וחדר האורחים,חלל מקשר – חדר האוכל, היוצרים את צורת האות ח’ ובתווך חצר – הבריכה שמצננת את כל חלקי הבית. המקור השני להשראה – האוניה –  בזכות אחד המשפטים של חיים ויצמן בהגיעו לארץ “ספינתי הגיע לחוף מבטחים”.

בחלקו הדרומי והחם של הבית נמצאת הספריה הגדולה של הזוג וויצמן, המונה כ 1200 ספרים ב-6 שפות שבהן שלטו בני הזוג: אידיש מהבית, עברית מהחדר, רוסית מהתקופה בפינסק, גרמנית מהתואר הראשון, צרפתית מהשלמת הדוקטורט בשוויץ ואנגלית כאזרח בריטי ועבודה בינלאומית ככימאי מצליח. את התוכן אפשר להגדיר כארון הספרים הציוני, להבדיל מהיהודי. התוכן כאן כולל תחומים יותר חילוניים כמו מדע, פילוסופיה, ספרות, היסטוריה וגם יהדות. עובי קיר הספריה הוא 1 מטר וזאת כדי ליצור בידוד מצד דרום -החם, בתוכו שקועה הספריה ומעליה חלונות עגולים המזכירים אוניה לאיורור וכניסת אור רך.

DSCN9311

 

DSCN9303

שולחן העבודה של חיים ויצמן.

שולחן חיים

על השולחן נמצאת תמונת אימו רחל-לאה, שילדה 15 ילדים, מתוכם 12 שרדו ו – 10 מהם בעלי תארים אקדמאים, וכולם עלו לארץ בעקבותיה. תמונה של ורה אישתו, שעל כובעה תמיד ענדה את סיכת חיל- האויר של בנה מייקל שנפל עם מטוסו ונהרג. ומתנות שקיבל כמו הסרגל ופותח המכתבים שיוצרו מעצי ארצינו.

DSCN9309

שולחן העבודה של ורה שעליו תמונות בעלה בניה והנכד ותמונה נוספת של אלברט אינשטיין, חבר קרוב שאותו כינתה “גאון אינפנטילי”, ועליה הקדשה בכתב ידו “למלכתינו בעלת ההומור בידידות ויראת כבוד הולמת אלברט איינשטיין”

בחלקו הדרומי של הבית נמצא חדר זהה לסיפריה, רק שהקיר הצפוני דק יותר ובחלקו העליון חלונות עגולים זהים לחלונות שמעל הסיפריה. כאן נמצא איזור האירוח, הכולל פסנתר כנף שנבנה במיוחד עבור ורה מעץ מולבן. סביב הפסנתר נבנה כל איזור האירוח. את הפסנתר חנך טוסקניני בכבודו ובעצמו.

DSCN9314

כאן אנו יכולים לראות את הבדלי הגישות העיצוביות בין מנדלסון לבעלת הבית,בעלת הטעם המשובח. חלקו המזרחי של החדר עוצב ע”י מנדלסון ובו אנו רואים את ההשפעה המזרחית, זה המקום היחיד בבית בו וורה שיחררה את עיצוב הפנים למתכנן.  מראש  עובדה, שעיצוב הפנים הוא באחריותה, שהרי היא זו שתגור בבית.

DSCN9313

בחלק המחבר, נמצאים מבואת הכניסה, חדר האוכל והמטבח.

DSCN9297

חדר האוכל בו סעדו הזוג ויצמן גם ללא אורחים.

המטבח הצמוד לחדר האוכל:

DSCN9328

המטבח אובזר במיטב המוצרים 

מטבח

ורה נהגה לאכול את ארוחת הבוקר בחדרה, וכדי להזמין את הארוחה הותקן “אינטרקום” שחיבר בין כל חדרי הבית למטבח, כאשר הנורה דלקה ידעו העובדים להגיש את הארוחה.

בצידו השני של חדר האוכל, מוקם חדר רחצה והתרעננות לאורחים הבאים מרחוק.

DSCN9337

ליד חדר ההתרעננות, קרוב לדלת הכניסה ולגינה, נמצא חדר סידור הפרחים. ורה הקפידה לסדר פרחים מהגינה והשתדלה שצבעי הפרחים יתאימו לצבעי דגל המדינה ממנה מגיעים האורחים.

DSCN9340

במרכז הפתוח, נמצאת בריכת השחיה, שתפקידה לצנן את הגוף ואת איזורי הבית השונים שלכולם ישנם פתחים גדולים לכיוונה. המים משמשים גם כמראה להשתקפות ה”מגדלור” – הוא גרם המדרגות המרשים שמוביל אל הקומות העליונות.  

DSCN9345

DSCN9344

בקומה השניה נמצאים חדרי השינה של בני המשפחה.

DSCN9347

חדרו של חיים וויצמן

DSCN9396

מרפסת החדר מבחוץ עם מדף מיוחד להאכלת ציפורים.

החדר של ורה

חדרה של ורה עם מגש ארוחת הבוקר, הווסט ופינת האיפור, כבר אז היה לורה מכשיר החלקת שיער.

חדרי הבנים

בחדרי הבנים מלבד מיטה שולחן וכורסא, הסתתרו גם כיור לרחצה בתוך הארון ומאחורי הדלת מקלחת.

חדר הניקיון

בין החדרים נמצא מקום לאיחסון ציוד וחומרי נקיון.

בקומה השלישית נמצא חדר אירוח.

DSCN9380

כל חלל פנוי נוצל ולמזוודות נמצא מקום בחדר צינורות האיוורור.

DSCN9384

בסיום הסיור המרתק בתוך הבית יצאנו אל החצר שגם היא תוכננה ע”י מנדלסון שהקפיד על קווים עגולים ורכים בניגוד לתכנון הבית.  

DSCN9286

על תכנון הצמחיה הופקד אדריכל הגנים, משה אורן, שדאג לצמחייה מגוונת של צמחי ארץ ישראל ביחד עם צמחים מיוחדים מגן צמחי האיקלום.

DSCN9288

 

DSCN9287

עץ השעם.

בחזית הבית נמצאת כיכר תנועה מרשימה, כדי לאפשר לכירכרות הסוסים להסתובב בקלות (כי הרי כירכרה לא יכולה ליסוע אחורה). באחת הפינות, נמצאת בתוך מבנה מיוחד, מכונית השרד המפוארת של הנשיא. המכונית שופצה ב-1999 והיא מאוד מרשימה.

DSCN9391

מבית ויצמן עברתי במנהרת הזמן אל מרכז המבקרים החדיש של מכון ויצמן, המרכז מיועד למבוגרים אבל אני בטוחה שילדים מכיתה א’ ביחד עם מבוגרים ימצאו בו ענין והנאה מרובים.

10420F09_resize

באולם הכניסה ישנה הפעלה אינטראקטיבית שנותנת תמונה על המחקרים, החוקרים והחיים במכון.

DSCN9413

 

צפו בסרטון קצר להמחשת הפעילות במקום:

בסיום הפעילות באולם הכניסה, הוזמנו לאולם רחב ידיים, בו רצפת זכוכית, ומהתקרה מאירות אלומות אור. נתבקשנו להניח את ידינו מתחת לאחת מאלומות האור, דבר שגרם להקרנה של סרטון בנושא מדעי מסויים, ההקרנה משתנה עם תזוזת היד למעלה ולמטה. בשלב זה גם המוסיקה משתלטת על החלל והכל יחד יוצר תחושה של משהו עתידני ומסקרן.

10168F36

כעבור זמן מה נתבקשנו להתיישב על ספסל ארוך הצמוד לאחד הקירות, וסביבנו הוקרן סרט מרתק המספר את סיפור המכון, החוקרים והמחקרים, אתן לכם כאן הצצה קטנה לסרט שעשוי ביד אמן.

10114F114

צפו בחלק קצר מהסרט המוצג באולם:

זו הייתה חוייה רב חושית. אני מאוד ממליצה להתקשר, להזמין סיור ולהגיע עם כל המשפחה והחברים.

הגיעה שעת צהרים, ואתם רגילים שאני חייבת לנוח ולעכל את החוויות שעברתי בבוקר. גם כאן, באותו בנין, נמצא “קפה מדע” – בית קפה ומסעדה נעים וטעים. המקום בפנים מעוצב בטוב טעם והגינה שבה אפשר ורצוי לשבת, היא גינה בסגנון יפני, פשוט מקום קסום ומרגיע.

DSCN9432 DSCN9434 DSCN9435

הסיור תם אך לא הושלם. יש עוד המון מקומות לראות בשטח המכון  – אם זה סיור גנים או סיור פסלים או סיור בדגש ארכיטקטורה. אני עוד אחזור.

המכון מציע סיורי שישי בתחומים שונים ואני מאוד ממליצה להירשם ולהגיע.

לתכנית הסיורים תוכלו להגיע בלחיצה כאן

כרגיל מאוד נהניתי ושמחה לשתף אותכם

להתראות בהפתעה הבאה,

גלית

 

 

 

בית ויצמן

א’-ה’ הביקורים בשעות 08:00-16:30

20 שקלים לאדם, 15 שקלים סטודנט/ילד/גמלאי.

מרכז המבקרים

הכניסה ללא עלות לכל הגילאים, בתיאום מראש.

להזמנות ובירורים טלפון 08-934-4499 במייל: visitors.center@weizmann.ac.il.

 קפה מדע

 טלפון: 08-6723994

 תודה מיוחדת לערן גליה וענת מיח”ץ מכון ויצמן למדע שליוו אותי בסיור.

תמונת שער המכון ותמונות מרכז המבקרים צולמו ע”י יח”ץ מכון ויצמן למדע.

Posted in כללי

הפתעה בכרמל

DSCN9156

אני מאוד אוהבת להגיע לחיפה דרך כביש החוף. הים משמאל וההר מימין, ואז הטיפוס לכרמל, כשהים מציץ אלי פעם מהמראה ופעם מהחלון. לאט לאט הים נעלם עם הטיפוס למעלה, עד שמגיעים לסוף הטיפוס ופונים לשדרות הנשיא כשפנינו מועדות לעבר מוזיאון טיקוטין- המוזיאון היפני.  עם ההגעה למוזיאון, אני ממליצה לוותר על המדרגות המובילות לכניסה ולעלות דרך השביל מצד שמאל – כניסת הנכים.

DSCN9115כבר כאן נכנסים לאווירה היפאנית כשלאורכו של השביל גדלים צמחי במבוק גבוהים ויפים שנותנים תחושה של הליכה בתוך יער במבוק. זו באמת כניסה ראויה למוזיאון יפני.

בתוך המוזיאון הוצגו שלוש תערוכות שונות ומרתקות.

האחת “ארץ הזהב”   – תערוכת פרטי אומנות שימושית שזורים בזהב.  

האומנים היפנים המסורתים משלבים זהב בצורה מיוחדת בתוך העבודות אם זה בטקסטיל, קרמיקה, חפצים שימושיים או במבני המקדשים.

לדוגמה: לבוש כלה, קימונו עם עיטורי רקמה מחוטי זהב או הדפסי זהב.

קימונו כלה 2

 

קימונו חתונה

 או חגורה לקימונו הכלה (אובי) רקומה בחוטי כסף וזהב על בד משי ארוג.

חגורה - הובי

  תלבושת שחקן תיאטרון “נו” עשוי בד משי ארוג עם חוטי זהב בעיטור גיאומטרי פרחוני.

תלבושת שחקן

 מגן לחרב עשוי ברזל מעוטר בדוגמאות זהב.

לאיריס

 שלטים מעץ עם כיתוב ברונזה (צבע זהב).

שלטי עץ 2

 הכיתוב נחמד ובתרגום חופשי – אדם חכם מתנהל בדממה, או הרץ חמישים צעדים צוחק על הרץ מאה צעדים.

שלטי עץ 1

 כאן זו קופסא מעץ מעוטרת בזהב. הקופסא משמשת לארגון הציוד לכתיבת קליגרפיה בדיו. יש מקום לדיו, למכחול, למים ולדפים.

קופסת עץ

 תערוכה נוספת היא גיבורי תרבות יפן תערוכה זו עוסקת בהדפסים וציורים המתארים סיפורי גבורה יפניים מסורתיים.

DSCN9037

תמונת הנזיר והמשורר

DSCN9044

 תחריט עץ בו מתואר הנזיר יושב בבקתה הצופה לאגם בהרים בעוד משרת מגרף את העלים הנושרים. ובתוך ההדפס משולב שיר “הייקו” של המשורר :

“בבקתתי

דרומית-מזרחית לבירה

בחרתי לגור

‘הר קודר’

מכנים האנשים את עולמי.”

וכך ליד כל תחריט יש הסבר ותרגום לאגדה המסופרת. 

 תחריטים 1 תחריטים 2

 תחריטים 1

 סיימנו את שתי התערוכות קצת עייפות, ולכן החלטנו להתאוורר מעט בבית הקפה שנמצא בקומה השנייה במוזיאון. היה נעים וטעים.

DSCN9033

התערוכה השלישית מתרכזת בהדפסים יפניים מודרניים.

DSCN9027

עבודת הדפס מודפסת במספר מוגבל של עותקים, בתחתית ההדפס ליד חתימת האמן נמצא מספר המסמל את כמות ההדפסים שהודפסו ואת המספר הסידורי של ההדפס בתוך הסדרה. בהדפסים יפניים בנוסף לחתימה ולמספר, ישנה גם חותמת אישית של האמן.

חתימת הדפסים

 טעימה מהעבודות המוצגות:

הדפסים 1

תערוכות אלו כבר נסגרו ובמקומן מוצגות תערוכות חדשות הקשורות לתרבות יפן.

לפני היציאה מהמוזיאון התעכבנו בחנות שנמצאת באיזור הכניסה, זו לא חנות מוזיאון סטנדרטית אלא סניף של החנות “HIBINO”  חנות גלריה לעיצוב יפני בתל אביב.

במקום מוצגים פריטי עיצוב יפנים מקסימים.

hibino 1 hibino 2 hibino 3כמובן שנהנינו מאוד בחנות שהיא גלריה ותערוכה בפני עצמה.

 יצאנו מהמוזיאון עם חיוך גדול להמשך היום בכרמל.

באותו הצד של הרחוב, מספר בתים צפונית למוזיאון (שדרות הנשיא 77) נתקלנו בשלט המכריז “בית רוטנברג”  והחצר היפה שלו משכה אותנו לתוכה. נכנסנו בשער דרך כביש גישה שמגיע לכיכר שבמרכזה ניצבים עצי אורן גדולים ומרשימים וממול ניצב בית אבן יפה ומרשים ולצידו דקלים בוגרים.

DSCN9119

חורשת האורנים נשתלה ע”י הטמפלרים עוד בטרם נבנו הבתים. בשנת 1939 נבנה בית רוטנברג שתוכנן ע”י האדריכל שמואל רוזוב. פנחס רוטנברג הספיק להתגורר בבית שנים מועטות עד לפטירתו בשנת 1942.

מסביב הכל שקט ושלו תחושה שנשאבנו אל עולם קסום. פתחנו את הדלת ונכנסנו למבואה שם על אחד הקירות תלוי העתק מצוואתו של פנחס רוטנברג – מייסד חברת החשמל.

DSCN9130

בצוואתו ביקש להוריש את הונו לחינוך הנוער, ואכן במקום נמצא מרכז חינוכי אליו מגיעים תלמידי מגמות תקשורת מהעיר חיפה, ומתקיימים סמינרים לנוער מחו”ל ועוד פרויקטים חינוכיים שונים. בנוסף נרכש גם הבניין הסמוך “בית נאגלר”  וגם הוא משמש למטרות חינוכיות.

את המבואה השאירו כפי שהיתה ונמצא שם צילום של המקום, בו ניתן לראות שהמקום לא השתנה.

זו התמונה הישנה של המבואה:

DSCN9133

 וככה זה נראה היום.

DSCN9134

 רוטנברג

 יצאנו דרך שער קטן אל רחוב דפנה, המחבר את שדרות הנשיא ורחוב יפה נוף, שכשמו כן הוא, צופה אל נוף המפרץ.

בחצר של בית מספר 1 הופתענו ממתקן משחקים לילדים שנבנה מחבלים – ממליצה לעצור ולהביט.

DSCN9145

משם עברנו לרחוב יפה נוף הקסום, ולא ארבה במילים:

 

DSCN9202

 DSCN9148

השער העליון של גני הבאהיים, משם אפשר להכנס ולטייל בגנים.

DSCN9163 DSCN9162 DSCN9153 DSCN9158

 הגיע זמן ארוחת צהרים והחלטנו לאכול במסעדת “ברברוסה” המצויינת הן בנופה והן באוכל המשובח והטעים.

DSCN9203 DSCN9207

DSCN9209

סלט נבטים בריא שהתענגנו מכל ביס, 

DSCN9211

האמת – זו הייתה חגיגה לחיך ולנשמה. נהנהו מהמנות המגוונות, השירות המוקפד , כשהנוף כלול במחיר. עונג אמיתי!

נשאר לנו עוד קצת זמן וכוח, התלבטנו באיזה מוזיאון לבחור – האם ב”בית מאני” הקרוב, או במוזיאון החדש “בית שטרוק” שברחוב ארלוזרוב 23. בחרנו “בבית שטרוק”.

בבית זה שחזר הרמן שטרוק את הסטודיו שלו מברלין, וקיבץ סביבו חוג תלמידים שהתמחו בטכניקות ההדפס השונות. 

DSCN9164

הבנין שומר באופן מקצועי ביותר וניתן לראות חלק מהרהיטים, את הרצפה המצויירת והארכיטקטורה המעניינת של הבית.DSCN9168 DSCN9169 ריצפה

DSCN9166 DSCN9196 DSCN9188 DSCN9167 DSCN9177

מומלץ מאוד לבקר במוזיאון הקטן, החשוב והאיכותי הזה.

בנוסף לתצוגה האומנותית המרשימה, ראוי לציין את  שימורו ושיחזורו של הבניין.

מקווה שתהנו גם אתם,

 

להתראות ,

גלית

מוזיאון טיקוטין :

שדרות הנשיא 89

א-ד 10:00-16:00

ה’-10:00-19:00

ו’- 10:00-13:00

שבת – 10:00-16:00

לאתר המוזיאון : לחץ כאן

לאוהבי יפן באשר הם, ממליצה לקרוא את הפוסט בבלוג colourful way  בלחיצה כאן

מוזיאון הרמן שטרוק:

ארלוזרוב 23

א-ד 10:00-16:00

ה’-10:00-19:00

ו’- 10:00-13:00

שבת – סגור

לאתר המוזיאון : לחץ כאן 

מסעדת ברברוסה:

יפה נוף 99

04-8375602

א’ – ש’ – 12:00 עד אחרון הלקוחות

Posted in כללי

הפתעה בכפר יונה

DSCN8584

בכביש 57 המפורסם בין נתניה למחלף ניצני עוז שעל כביש 6 נמצא את כפר יונה.

לכל מי שלא גר או מכיר מישהו שם, המקום מוכר רק כשלט או כעוד תחנת דלק שעל הדרך.

היות ואני גרה באזור,  אני מגיעה לכפר יונה לעיתים קרובות וכך גיליתי את ההפתעות החבויות בה.

קבעתי עם חברה והתחלנו את היום אצל אורנה ב”תיבת האוצרות”, חנות יד שניה שכשמה כן היא.

DSCN8540

החנות נמצאת במרתף הבית של המשפחה ברחוב קטן בכפר יונה, אורנה אישה מקסימה, בעלת טעם משובח, אוספת את הבגדים והחפצים מממקורות שונים והכל באהבה וכבוד לאסתטיקה.

אפשר להביא את הבגדים שכבר הרבה זמן לא לבשתם ולאחר מכירתם תקבלו זיכוי לקניה בחנות.

בגדים 2

 

בגדים 1

 

בגדים 3

 ויש גם בגדי תינוקות וילדים.

תינוקות

בחנות אפשר למצוא בעיקר בגדים ולצידם גם חפצי וינטג’ נוספים כגון: מנורות כלים ותכשיטים. כאן תוכלו למצוא אוצרות אמיתיים במחירים הוגנים.

מנורות

כלים

תכשיטים

 

DSCN8584

מומלץ לא למהר, פנו לכם זמן לחטט ולחפש את האוצרות, לדבר קצת עם אורנה, לשתות תה ולעיין בחוברות ובספרים שנמצאים בפינת המנוחה. (הפינה מתאימה גם למלווים שרוצים סתם לשבת ולנוח).

DSCN8565

DSCN8574

DSCN8580

בתיבת האוצרות מפוזרים רמזים לאוצר הבא שלנו. מאחורי גבה של אורנה תלוי ציור צבעני שמאוד מושך תשומת לב, בפעם הראשונה שהגעתי לחנות שאלתי מי האמן והתשובה הפתיע אותי. “את זה מצייר איוון בעלי” כן וגם את כל יתר הציורים שנמצאים בחנות. “ואיפה אפשר לראות עוד עבודות שלו?” שאלתי את אורנה שמיד הובילה אותי במעלה המדרגות אל האיזור הפרטי בבית שם ציפתה לי הפתעה מרהיבה. מאז כבר פגשתי את איוון בעצמו ותמיד אני נהנית לשוחח איתו.

DSCN8514

DSCN8661

מלבד היצירות של בעל הבית שאני מאוד אוהבת, וכן אפשר גם לרכוש אותן, ישנם גם רהיטי וינטאג’ ואני ממליצה לבקש מאורנה סיור קצר ואם יש לה זמן ואין עוד לקוחות היא תשמח להזמין אותכם להציץ אל הבית הקסום שלהם.

DSCN8671

DSCN8641

DSCN8644

DSCN8676

DSCN8668

היה לנו מאוד קשה להיפרד מהמקום למרות שאני יודעת שמהר מאוד אגיע לביקור נוסף.

כמו שכבר כתבתי, ביקור במקום לוקח זמן לא קצר, אבל מצדיק כל רגע. הגיעה שעת צהריים ואנחנו פנינו אל התחנה הבאה שלנו- מסעדת “ארטישוק”.

מסעדה קטנה ומדליקה שפתחו שני בחורים צעירים, שגיא ואוהד, לפני כחמישה חודשים. השניים נפגשו לפני מספר שנים בטיול באוסטרליה ומאז חלמו לפתוח מקום משלהם.

DSCN8611

המקום קטן, צנוע ומאוד נעים. השניים הקימו אותו במו ידיהם ומחומרים ממוחזרים. הגג למשל, עשוי משלט חוצות שמצאו, והם ממשיכים לחדש ולפתח את המקום. 

DSCN8594

שגיא הוא השף, ולפני פתיחת המקום עבד במקומות שונים כמו “מזל טלה”, “סושי סמבה” ועוד.

DSCN8591

לפני המנה הראשונה, כיבדו אותנו בלימונצ’לו תוצרת הבית שהיה מרענן וטעים מאוד.

DSCN8597

למנה ראשונה הזמנו ארטישוק ממולא וכרובית אפויה ברוטב. המנות נראו נהדר והיו טעימות להפליא. 

DSCN8598

למנה עיקרית הזמנו מוסקה חצילים טבעונית ובשר כבש בטחינה.

זה היה חלום! כל ביס הוא חוויה בפני עצמה, וממש התענגנו מהטעם המשובח – והכל ללא גבינה או שמנת.

בצהריים יש תפריט עסקי המוגש עד השעה 17:00. ארוחה שלמה לשתיים עלתה פחות מ-100 ש”ח. היה שווה ביותר. 

DSCN8599

DSCN8600

גם כאן מסתתרת הפתעה והפעם פינת חי קסומה לילדים ולמי שאוהב חיות. תוכלו להנות מברווזים תרנגולים וארנבים. אם תבקשו ויהיו ביצים תוכלו לקבל ביצי חופש.

פינת חי

לסיכום –  אם אתם נוסעים על כביש 6 ומתקרבים אל מחלף ניצני עוז בשעת הצהרים, או שאתם סתם רעבים, צאו במחלף ותהנו מארוחה נהדרת ומקום מפנק.

שבעות ומרוצות המשכנו לנקודה הבאה:

כשאני נוסעת על כביש 57 לכיוון כפר יונה תמיד מסקרנים אותי הבתים הבודדים שנמצאים בתוך השדות. בעצתה של ענת תושבת המקום, המשכנו בנסיעה מרחוב ויצמן לכיוון מערב, בשביל לא סלול, בין שדות ירוקים ולצידם אלונים וברושים. תוך דקות הגענו לבית הבטון ששימש כמגורים לפועלים הראשונים שהגיעו לעבוד בפרדסים. המקום מקסים, ולמי שהגיע לפני הארוחה אני ממליצה להצטייד בחטיפים בפיצוציה של צ’בבה שנמצאת בפינת הרחובות ויצמן והעליה, ולערוך כאן פיקניק קטן, או אם מזג האויר נאה, כדאי לטייל באיזור.

שביל ואלונים

בית הראשונים ופיקוס

DSCN8620

כחובבת בתים ישנים, ובמיוחד בתי אבן, המשכתי לקצה המזרחי של כפר יונה, כדי לראות מקרוב את “בית נבולסי”,  שהוקם על ידי נימר נבולסי, בעל בית חרושת לסבון משכם, עבור בנו ראדי. הבית  ממוקם על גבעה והוא שימש כבית נופש עבור אחת מנשותיו של ראדי. הבית תוכנן ע”י האדריכל, חיים בן עמר. המקום ננטש ב-1947. כיום נמצא הבית מוזנח וסגור בלב פארק “גינות הדר” המטופח.

DSCN8621

בית נבולסי

 יש תוכניות לשפץ ולשמר את הבית וביום מן הימים תפתח כאן מסעדה. בינתיים אפשר רק לקוות שהבית יחזיק מעמד עד למציאת התקציב לשימורו.

נהנינו מאוד מהבילוי בכפר יונה! אני מקווה שגם אתם תהנו.

להתראות בהפתעה הבאה,

גלית

 

 

“תיבת האוצרות”

רחוב האשל 20

שני – שלישי: 16:00 – 20:00
רביעי: 10:00 – 14:00
חמישי: 16:00 – 20:00
ו’: 10:00 – 14:00
לפעמים פתוח גם בשבת אפשר להתעדכן בדף הפייסבוק
054-4876942
 
“ארטישוק”
הכניסה המערבית לכפר יונה 
פונים לשדרות רבין מגיעים לכיכר וחוזרים המקום נמצא קצת לפני החזרה לכביש 57
ראשון – חמישי 12:00-23:00
שישי – 08:00 – 16:00
סגור בשבת
09-7994206
 
“בית נבולסי”
במרכז גינת “הדר
Posted in כללי

הפתעה בכפר ויתקין

IMG_20130903_103826

מזרחית לכביש החוף, בין חדרה לנתניה, נמצא המושב הותיק כפר ויתקין.

הפעם האטרקציות ממוקמות לאורכו של רחוב אחד בכפר ויתקין, הנקרא “דרך מול הים”.

הגענו ב – 08:00 בבוקר, שהיא שעת הפתיחה של “פרחי תבור”, התחנה הראשונה שלנו. זהו למעשה מתחם מחסנים סיטונאי המציע אלפי פריטים מתחום חפצי הנוי, כלי בית ומתנות, פתרונות עיצוב אריזה ואירועי קונספט. 

פרחי תבור מוכרים בסיטונאות לחנויות ובעלי עסקים, מעצבים, גני אירועים, בתי קפה, ועדים ועוד. חשוב לציין שיש מינימום קנייה של 300 ש”ח הנועד להדגיש כי המכירה היא בסיטונאות בלבד, אך גם לקוח בודד יכול לקנות לעצמו, בצמוד למגבלת המינימום.

לאחר כמה דקות של שיטוט במקום, תבינו שאין בעיה להעמיס עגלה מלאת כל טוב ויופי, להגיע למינימום הקניה ועוד לצאת בהרגשה של רווח עצום.

המחירים המוצגים הם לפני מע”מ אבל ברוב המקרים הם מחצית ממחירם בחנויות!

אנחנו מציעות לכם להתעלם מעליבותו החיצונית של המקום ולהתמקד במבחר העצום והאינסופי של הפריטים, שגם הוא מגובב באקראיות ובחוסר חן על המדפים.

 יצאנו מאושרות לאחר שרכשנו מגוון חפצים וקישוטים לעיצוב שולחן חגיגי, מבלי שנדרשנו לשוטט בחנויות רבות להשלמת המראה המיוחד אותו חלמנו להשיג.

חצינו את הכביש אל החצר שממול, שם נמצא מתחם שונה בתכלית. בו שוכנות שתי חנויות גלריה שחובה לפקוד.

הוותיקה היא BACK YARD” – ריהוט כפרי עתיק ברוח הקאנטרי האמריקנית. בעלות המקום צביה ואיריס, נוסעות מדי פעם לשוטט באיזורים הכפריים של ארצות-הברית, משם הן מלקטות פריטי אספנות ורהיטים עתיקים, אותם הן מביאות לחנות.

הפריטים נאספים משווקים ומכירות חצר ולכן הם מיוחדים ונדירים. אי אפשר למצוא כמותם בחנויות אחרות. 

גם אם זה לא סגנון העיצוב בבית שלכם, פריט ייחודי יוכל להשתלב בו היטב ולהוסיף נקודת עניין וחמימות לאווירה.

בצמוד נמצא  סטודיו “BE LONGINGS”  המשמש כחלל עבודה, תצוגה ומכירה לשתי מעצבות מוכשרות : נועה ודפנה.

המקום שייך לנועה בר-לב דוידור והשתיים יוצרות בו אובייקטים שימושיים בסדרות מוגבלות, מחומרים משובחים וטבעיים ובשפה “פשוטה”.

מיד עם כניסתינו למקום הרגשנו כמו בגלריה קוסמופוליטית עכשווית .

עוד לפני שהבחנו בפרטים הקטנים הרשים אותנו העיצוב הפנימי של החלל שגם הוא נאמן לשפה האומנותית.

אפילו פינת הקפה השימושית עוצבה באותה רוח.

הפריטים משדרים מינימליזם במיטבו, שמדגיש את מרקם החומרים והצבעים הטבעיים.

התצוגה מאוד מוקפדת ומדוייקת ומעידה על כשרונן הרב-תחומי של המעצבות.

כשנרגענו מעט, התרווחנו על הספה, דיפדפנו בספרי העיצוב ונהנינו לשוחח עם דפנה שאירחה אותנו בלבביות.

היה לנו קשה להתנתק מהמקום ולהמשיך הלאה אל התחנה הבאה.

המשכנו על דרך מול הים מזרחה עד השלט “וויבערס” חנות יד שנייה.

מי מאיתנו לא אוהב מציאות? בחצר האחורית של בית המגורים נמצא המקום של מירלה ואורלי. זה יותר מחנות יד שניה. זה מקום שטוב לבוא אליו מידי פעם, לחטט, למדוד ולרכוש ממש בזול פרטי לבוש שנבחרו בעין ויד אוהבות.

המקום מציע גם אקססוריז, תיקים ונעליים וכן כלי בית מתקופות שונות.

מתי שלא תגיעו תמיד תזכו להכנסת אורחים לבבית וחייכנית. אנחנו תמיד נשארות הרבה יותר זמן ממה שתכננו, נהנות מכל רגע, ויוצאות ברכוש גדול.

בשלב זה, שעת צהרים מאוחרת, כבר חשקה נפשינו למנוחה וארוחה קלה. לצורך זה עזבנו את דרך מול הים ושמנו פעמינו לאזור המוסכים ותחנת הדלק של היישוב. בלב הבלגאן נמצא פאב מסעדה “שבתאי”, המגיש אוכל מהיר בסגנון איטלקי ומפורסם באזור בזכות הפיצות הטעימות שלו.

אכלנו טוב, השבנו את נפשנו וחזרנו הביתה עמוסות שקיות וחוויות.

להתראות בהפתעה הבאה,

אורני וגלית

 

פרחי תבור – דרך מול הים משק 16 כפר ויתקין 

טלפון: 09-8666016

שעות פעילות: 

א’-ה’: 8:30 – 19:00
ו’: 8:30 – 13:00         העסק סגור בשבת.

 

 “BACKI YARD”

דרך מול הים 5, כפר ויתקין, טל. 09-8664057

איריס: טל. 2536819–052 צביה: טל. 4769000–052

שעות הפתיחה: בימים א’- ו’ בין השעות 14:00 – 10:00, בשבתות בתיאום מוקדם מראש.

 

 “BELONGINGS”

דרך מול ים 5

ביקור בתיאום טלפוני : 054-2188393

http://www.belonging.co.il/

 

 “וויבערס”

דרך מול הים 38, חצר א’

שעות פתיחה

שלישי, רביעי וחמישי 10:00 עד 14:00 16:00 עד 19:00

שישי 10:00 עד 16:00

שבת 10:00 עד 14:00

 

 “שבתאי”

כניסה המזרחית לכפר ויתקין, כפר ויתקין
טלפון: 053-8097042
שעות הפעילות:
א – ש 01:00 – 12:00 עד אחרון הלקוחות


Posted in כללי

הפתעה בכפר שמריהו

SAMSUNG

נכון שלהפתעה בכפר שמריהו לא ציפיתם?

בעיני רובנו נתפס המקום כשכונת וילות יוקרתית במרכז, שגרים בה עשירי ארצנו.

חיפשנו ומצאנו בכפר פינות חמד, ואנחנו מזמינות אתכם להצטרף אלינו ליום כיף.

בבוקר נפגשנו עם יוסי, בן המקום, שבשמחה הוביל אותנו אל עבר ה”ריאה הירוקה” של הישוב.

בלב היישוב נמצאות מערות קבורה עתיקות מהתקופה הביזנטית, במאות ד’-ה’ לספירה, ששימשו לקבורתם של עשירי אפולוניה הסמוכה. סביב המערות הקימה המועצה המקומית פארק מטופח בגודל של כ- 50 דונם ובו שבילי הליכה, עצי פרי ונוי וכן פרויקט גדול של השבת פרחי הבר.

לפניכם תמונות פריחה מעונות השנה השונות.

בקיץ תהנו בעיקר משפע פירות ובחורף/ אביב מפריחה צבעונית.

 

 

 

 

 

 

צעדנו בשבילים מסודרים ועברנו על פני בוסתני פרי, מהם קטפנו ואכלנו את הפירות, גני משחקים, מדשאות ומרבדי פריחה.

בתוך כל אלה משולבים המבנים הציבוריים של הכפר, כגון: בניין המועצה, הבריכה, קיר הזיכרון, מרכז הנוער וכו’.

לאחר טיול חוויתי באויר הצח, נכנסנו ל”בית ווייל”, מרכז תרבות וספורט.

במקום נמצאים אולם הספורט, הספריה, חדרי חוגים ואודיטוריום.

ביקרנו בספריה המרווחת, שהמתה ילדים ובני נוער. מחלונותיה העצומים נשקף נוף פסטורלי.

מהספריה ירדנו לראות את אחת האטרקציות של המקום: אוסף מדהים של פסלונים מיניאטוריים מגולפים משנהב. ליד האוסף מוצג קטלוג מקיף, שנותן הסבר מפורט על כל פריט.

הסתכלנו בהתפעלות על מלאכת המחשבת והכישרון שבהם נעשו הפסלונים. כל אחד מהם מספר סיפור שלם.

 

מחוץ למבנה נמצא גן פסלים קטן ומזמין, זו הכניסה הראשית לאודיטוריום ולספריה.

גם כאן מצאנו ילדים משתובבים להנאתם.

בסיומו של הסיור המרתק, נפרדנו מיוסי, כשטעם התאנים והסברס עוד בפינו ופנינו אל עבר בית הראשונים,

שם חיכתה לנו אירית.

זהו משק של אחת המשפחות הראשונות שהגיעו לכפר שמריהו, והוא נשתמר במצבו המקורי.

היום הוא משמש כמוזיאון לתולדות הכפר.

בתוך הבית נשמרו החפצים והריהוט ממש כפי ששימשו את דיירי הבית בעבר.

אנחנו עברנו בו מסע בזמן אל מחוזות ילדותנו והתרשמנו מאוד מארון המפות והסדינים המגוהצים. מוצאה של המשפחה, גרמניה, ניכר היטב בכל פינה בבית.

 

 

בחצר נמצאים מבנים נוספים: בית האימון לאפרוחים והרפת, בהם מצויים מוצגים ותמונות מתולדות הכפר.

ספוגות בהיסטוריה, תרבות וטבע, שמנו פנינו אל המרכז המסחרי לקפה וחנויות.

החלטנו להתיישב בבית הקפה השכונתי, “קפה של מלאכים”, בבעלות משפחת תורג’מן, האם  ושני בניה.

מקום נחמד לאתנחתא ולמפגש עם אנשי הכפר, שבאים לכאן לשתות קפה ולשלוח טופס לוטו.

במרכז ישנה עוד מסעדה: לארוחות רציניות יותר, “נורמה” .

אפשר גם לבחור באפשרות של ישיבה על הבר במעדניית “יוז’י” המפורסמת.

 

בכוחות מחודשים הסתערנו על החנויות שבמתחם ובמיוחד על “חנות היד השניה של אדריאן”, “בסטסלרס” של רותי שמביאה פרטי עיצוב, מתנות וספרים מיוחדים ועוד חנויות נחמדות שכיף להיכנס אליהן.

 

 

תם היום שלנו, שהפתיע גם אותנו.

אנחנו בטוחות שנבוא שוב, בכל אחת מעונות השנה, כדי לפגוש מראות טבע שונים ב”ריאה הירוקה” של הכפר.

תהנו מיום של טבע, היסטוריה תרבות וקניות, ממש במרכז הארץ!

להתראות,

אורני וגלית

לפני שמגיעים רצוי לתאם הגעה:      בית וייל  טלפון-09-9569430 רחוב הנוטע 4

                                              בית הראשונים -054-2300692 אירית וייזר הזורע 24

מפה של כפר שמריהו

כל האיזור הירוק הוא “הריאה הירוקה”. מומלץ להגיע מקצה לקצה.

 

Posted in כללי

הפתעה בחולון

IMG_20130625_112312

חולון – העיר המפתיעה!

מיד עם הכניסה לחולון מרגישים  את הטיפוח הסביבתי בכל פינה. החל מנקיון הרחובות ועד הגינון ופסלי החוצות .מצאנו את עצמנו כמו שתי ילדות מרימות את ראשינו ומגלות אטרקציות בכל קרן רחוב. גם בעיר הוותיקה וגם בשכונות החדשות פזורים גנים ומקומות בילוי שובי עין.

התחלנו במקום שאולי אפילו חולונים ותיקים אינם מכירים. בצד דרך ראשית סואנת חבוי לו גן קסום ומיוחד, הגן היפני.

נכנסנו אליו בלי ציפיות בכלל. לתומנו חשבנו – סתם גן באמצע רחוב בחולון. אבל ברגע שעברנו את מפתן העץ בכניסה לגן הבטנו זו בזו בהתרגשות גדולה, של אנשים שגילו מטמון במקום הכי בלתי צפוי. מדובר  בגן קטן בתוך שכונה, נושק לבתי מגורים, שיוצר אוירה של מעבר ישיר ליפן הרחוקה.

לאחר שנרגענו מהגילוי התיישבנו במרכז בית הפגודה וערכנו פיקניק. מכיוון שידענו מראש שנתחיל בביקור בגן, ארזנו בבית ארוחת בוקר טעימה. באריזת פורושיקי מסורתית (באתר הדרכה בכחול לבן).

מבלי לטוס רחוק, הרגשנו כמו תיירות בטוקיו. בית הפגודה מוקף בתעלת מים אותה חוצים גשרים ומעברים מסוגננים. את הכל עוטפת צמחיה ירוקה ופורחת של עצים שיחים דשא ופרחים. את הגן תכנן חיים כהנוביץ’ בהשראתם של גנים יפנים תוך שימוש גאוני בצמחיה מקומית.

 

באחת הפינות ממוקם מפל מים בנוי מאבנים, שרעש המים הזורמים בו מאזן ומטשטש את רעשי הכביש הסואן. יחד איתנו בילו בגן זוג אוהבים צעירים שמצאו ספסל פינתי וכן הגנן החביב שאחראי על התחזוקה. הוא סיפר לנו שיודעי סוד מגיעים בשעות אחר הצהריים לצילומי חתן כלה…

איזו דרך נפלאה לפתוח את הסיור שלנו בחולון!

כשהתחיל להיות חם עברנו לתחנה הבאה שלנו – מוזיאון העיצוב.

זהו האתר המפורסם ביותר בחולון, נבנה במימונה הבלעדי של העיריה והוא מהווה מוקד משיכה לאוהבי עיצוב מהעולם כולו. זהו המבנה הציבורי הראשון שתכנן האדריכל והמעצב רון ארד, מעצב ישראלי בינלאומי החי בלונדון.

הבנין משלב בין שני חומרים עיקריים – בטון ומתכת, בצורה מעגלית וזורמת. כדי שהזרימה לא תיפגם דרש המעצב חיבורים בלתי נראים, דבר שדחף לפתרונות מקוריים וחדשניים. כמו למשל הסיפור על הפועל האיטלקי נמוך הקומה, שהוטס במיוחד לארץ כדי להכנס אל תוך קונסטרוקציית המתכת ולחברה מבפנים.

ליד הכניסה נמצא דגם מוקטן של המוזיאון וכן מוצג סרטון מעניין על התהליך המורכב של הבנייה. מומלץ “לקחת את הזמן” ולצפות .

בעת ביקורנו, הוצגה תערוכה מעבודות העיצוב של רון ארד, שמתעד בצורה אובססיבית את תהליך החשיבה והיצירה שלו. אם אתם מסיירים ללא הדרכה חובה לצפות בסרטוני הוידיאו שלצד העבודות. הם עוזרים להבין את נקודות הציון בהתפתחות שלו כמעצב אמן.

 

ו

גם מי שאינו חובב עיצוב אך אוהב מכוניות, יהנה מהתערוכה מאוד.

במהלך השנה מתחלפות תערוכות ותמיד שווה להגיע.

אחרי מנת תרבות עשירה, הבטן התחילה לקרקר ופנינו לבית קפה גן-סיפור שנמצא בתחנה הבאה שלנו בחולון .

אחד הפרויקטים המקסימים של העירייה הם גני סיפור הפזורים ברחבי העיר. אלו גני משחק ומנוחה ציבוריים בהם נתבקשו אמנים שונים ליצור ולהציג פסלים לפי סיפורי ילדים ידועים. הפסלים הם בקני מידה גדול ומאפשרים לגעת בהם ולטפס עליהם. ליד כל סיפור נמצא לוח עם קטע כתוב מהספר.

בחרנו מראש להגיע לגן בו מרוכזים שמונה סיפורים. גן רחב ידיים, נעים ומתוחזק היטב. לאחר סיום הארוחה  בקפה הצמוד לגן כבר הייתה שעת אחר הצהריים והגן התמלא חיים. עשרות ילדים ונוער עסקו שם בפעילויות חברתיות, הורים טיילו עם ילדים וכלבים והמקום המה שמחה וצבע.

גם אנחנו, ללא ילדים, מאוד נהנינו להסתובב בין הפסלים, לקרוא את הסיפורים ולהתפעל מהגיוון האומנותי.

ילד חמוד שהתרוצץ עם כלבו, המליץ לנו לבקר בגן נוסף, הנמצא שני רחובות משם ונקרא גן חמשת החושים.  קיבלנו בשמחה את ההמלצה וביקרנו גם בגן המעניין הזה.

 

גינה קטנטונת בין בנינים חדשים ובה מתקני משחק לפי איברי חמשת החושים. גם כאן הגן שקק חיים.

וואו ! שאפו לעיריית חולון על היוזמה, הרעיונות, הביצוע והתחזוקה. סיימנו מלאות חוויות והרבה רצון וסקרנות לראות את כל הגנים ברחבי העיר…

תהנו בחולון. להתראות בהפתעה הבאה, אורני וגלית.

תודה אישית לאמנון זילבר, מנהל אגף החינוך במוזיאון העיצוב על ההדרכה המרתקת.

הגן היפני – שדרות ירושלים, מול בית מספר 68.

מוזיאון העיצוב חולון – התערוכה “רון ארד – ברוורס ” מוצגת עד  19/10/13.

מפת גני סיפור ברחבי העיר –לחץ כאן

Posted in כללי

הפתעה בדרום תל אביב

IMG_20130521_121112

התחלנו את מסענו בנקודה דרום דרום תל אביבית, בלב איזור העסקים ובתי המלאכה של פעם, במפעל “גלוסקא” לייצור אריחים מצויירים.

המפעל הוקם לפני כמעט 80 שנה ע”י הסב יעקוב גלוסקא ופועל באותה מתכונת גם היום, בעבודת יד, ע”י אבנר הבן ועדי הנכד.

זוהי חזית העסק כולו, המפעל והחנות:

קיבלו את פנינו אורלי ועדי והראו לנו את התצוגה וכן אלובומים עם צילומי פרויקטים מהתקופה האחרונה. מיטב המעצבים רוכשים עבור לקוחותיהם רצפות וחיפויי קיר בסגנון ת”א הישנה, שבזמנו כמעט כל בית התהדר בו.

עלינו 4 מדרגות ודרך דלת צנועה נכנסנו אל המפעל. בתוך החלל הפשוט והמאובק מצאנו את צוות העובדים ובניהם את אבנר בעצמו מייצר אריח אריח במו ידיו.

הופתענו לגלות שהייצור הוא ידני וכמעט שלא השתנה במהלך השנים.

                                                                                            

 

אבנר נטש את עמדת הפועל והתפנה ללוות ולהיות איתנו. הוא הצליח להדביק אותנו באהבתו הגדולה לחומר וחשף בפנינו את כישרונותיו האומנותיים שבאים ליידי ביטוי בעבודות פיסול ואף ציור מפתיע בבטון.(בקרוב מתוכננת תערוכת ציורים ושירים מפרי עטו).

 

 

היתה לנו זכות גדולה להכיר אישיות כל כך מיוחדת שהפכה את תחילת היום שלנו לחוויה מאוד משמחת ומעניינת.

משם יצאנו אל רחובותיה הקטנים והקסומים של דרום תל-אביב, על כל המשתמע מכך: צבעים, ריחות, חנויות ואנשים שיוצרים תמהיל נפלא והזוי.

בואו עם כובע רחב שוליים, ללא שעון, פיתחו עיניים והרשו לעצמכם להתמסר לחוויה.

את הפסקת הצהריים תכננו בביסטרון של יהלומה הנמצא ברחוב זבולון 5.

המקום קטן ואלולא ידענו עליו מראש היינו מפספסות אותו. מקום פשוט וצנוע, נטול גינונים, עם אוכל משובח.

יהלומה, העומדת במטבח ורוקחת מאכלים, היא אשת רדיו לשעבר שנטשה את עולם התקשורת לטובת אהבתה האמיתית – הבישול. בלילה חולמת מנות ובבקר יוצאת ללקט את חומרי הגלם המשובחים מהם תכין את תבשיליה.

גם המנות המוגשות לצלחת עדיין אינן מבשרות על טעמן הנפלא.

אכלנו צהריים בתוספת קפה וקינוחים וליקקנו את האצבעות!

 

הגיע זמן תרבות אז משם המשכנו רגלית לעבר רחוב יהודה הלוי לביקור ב”בית מאני”. מיד כשנכנסנו אל החלל הממוזג והמוקפד הרגשנו ניתוק מוחלט מהרחוב הסואן והלוהט.  המקום הוא מרכז מבקרים ואומנות של בנק לאומי.

בנין מתחילת המאה הקודמת שנעשה בו שיחזור מקיף של התקופה החל מהמעטפת החיצונית ועד לפרטים הקטנים בעיצוב הפנים.

בכניסה בשני החדרים הקדמיים נמצא שיחזור של סניף הבנק הראשון ביפו, כולל חדר ישיבות המציג מופע מולטימדיה שמכניס אותנו לאוירה של תל אביב הישנה. שאר החדרים וכן הקומה השניה משמשים כגלריה לאומנות עכשווית. התערוכות מתחלפות מזמן לזמן.

עברנו חוויה תרבותית במיטבה והכל ללא תשלום.  

 

ממש ממול נמצאת פנינה נוספת “מיצג” גלריה למסגור אומנותי. בעלי המקום טלי וקותי יצרו פינת חמד דמויית מערה קסומה.

נכנסים לחצר צדדית ומשם דרך הדלת לחדר מרופד שטיחים ומלא חפצי אומנות ואספנות, בו הם  מציעים מסגור ייחודי ומקצועי לא רק לציורים אלא גם לפריטים מיוחדים. מומלץ לבקר גם במרתף המקום למרות הירידה התלולה. שווה !!

 

 

 

תם היום.

אנחנו מרוצות. ספגנו השראה מכל הסוגים – תעשיה, רחוב, אוכל, תרבות ואומנות.

תודה שהצטרפתם אלינו !

אורני וגלית

התערוכה של אבנר גלוסקא – הפתיחה 23/6/13  בשעה 20:00 בסטודיו איתמר סיאני, רחוב הצורפים 29 יפו. 

יהלומה 077-5565887

בית מאני – יהודה הלוי 36 , תל אביב

שעות פעילות: א’-ד’ 17:00-10:00, ה’ 21:00-10:00, ו’ 14:00-10:00.

טלפון: 03-5149492

גלרית מיצג – יהודה הלוי 33 טלפון 03-6513613

Posted in כללי

הפתעה בגוש תל מונד

DSCN6929

כשנוסעים על כביש 4 חולפים על פני שמות של ישובים רבים, אחד מהם הוא תל מונד. זהו גוש יישובים שרובם

בעלי אופי כפרי. אנו נבקר בשניים מהם והראשון הוא כפר הס.

יצאנו לשם מוקדם על קיבה ריקה ופתחנו את הבוקר  בארוחה משובחת ב”זרים ליפתן”. פינה קסומה שמשלבת

בית קפה, מעדניה וחנות פרחים. התיישבנו בחצר בצל עצים ושמשיות וטעמנו מהמזנון העשיר במקום.

לא יכולנו להתאפק מול המעדנים הארוזים בטוב טעם ורכשנו גם מתנות.

 

 

 

 

שבעות ובמצב רוח מרומם נכנסנו לחנות הפרחים. שם מצאנו  אוסף מובחר ומיוחד של פרחי נוי וכלי קיבול.

כאשר המתחם נסגר החנות ממשיכה לפעול כחנות בשירות עצמי 24/7  ומציעה גם מעדנים ארוזים.

אם נתקעתם באיזור ללא מתנה זה המקום למצוא את הדבר הנכון והמיוחד!

 

 

 

 

 

 

הנקודה הבאה בסיור שלנו הייתה הסילו בכפר הס. המשכנו לשם מבלי לדעת מה צופן לנו הביקור ומה אנחנו

עומדות לראות ולחוות. כבר בחניה הבנו שהגענו למקום מיוחד.

 

 

 

 

 

כמו שרואים בתמונות מדובר בשילוב יוצא דופן של גרוטאות ואומנות.

כשעברנו את מפתן הדלת נעמדנו המומות מהעיצוב והשימוש בחלל המיוחד כרקע לחנות מתנות וגלריה.

לקח לנו כמה דקות להתעשת מעושרו העיצובי של המקום ורק אז התפננו לבחון את הפריטים

הרבים שיוצרים את החוויה.

 

 

 

 

 

את עדי, בעלת החנות, מצאנו יושבת בפינת העבודה שלה, יוצרת מחרוזות מחומרים מגוונים.

עדי סיפרה לנו שהיא, ובעלה לובקה צלם ומעצב מוכשר, לקחו את מבנה הסילו המקורי והפכו

אותו לחלל תצוגה ומכירה.

החנות מיועדת בעיקר לנשים ומציעה אבזירי אופנה וביגוד מקוריים.

על הקירות מוצגות עבודותיו של לובקה.

 

 

 

 

 

 

אם אתם מתכוונים להגיע פנו לעצמכם שעה ויותר, כדי להספיק לפשפש, למדוד, ולספוג את העושר הויזואלי.

 

 

חלק מהרהיטים והדלפקים נבנו ע”י לובקה מגרוטאות מכל חומר. והעיניים משוטטות מהפתעה לאטרקציה.

 

 

 

עדי התגלתה כמארחת חביבה ביותר ושיתפה אותנו בחויות על התהוות המקום.גם אנחנו

סיפרנו לה על הבלוג אותו אנו מפרסמות ועל כך שהקוראים שלנו מתעניינים מאוד בעיצוב ואומנות.

היא הזמינה אותנו לבקר בסטודיו של לובקה ולהכירו אישית.

 

 

כאן ציפתה לנו הפתעה נוספת. בניגוד למה שחשבנו למצוא אצל אומן שיוצר מגרוטאות,

הסטודיו וכן החצר האחורית היו מסודרים למשעי והעידו על טעמו המשובח וכישרונו של לובקה.

 

 

גם לובקה התגלה כאדם מיוחד ונעים ששמח להסביר ולהציג את אומנותו ועבודותיו.

מלבד מה שפגשנו בסילו הוא מצלם משפחות לאורך שנים ויוצר עבורם אלבומים אומנותיים

הנכרכים בעבודת יד בסטודיו.

למרות היות המקום חלל עבודה פעיל, הוא נקי ומסודר וכל פינה זוכה לעיצוב מוקפד המשלב

אוספי חפצים מיוחדים.

 

 

 

כשיצאנו משם לבסוף, הרגשנו מלאות התפעלות והשראה וכבר בקושי התאפקנו מלרוץ ולספר לכם.

אבל מסענו עוד לא תם. יצאנו מכפר הס ופנינו לעין ורד ל”שרינה- שוקולד” מרכז מבקרים, סדנאות וארועים.

לימור, בעלת המקום פגשה אותנו בכניסה המטופחת והובילה אותנו פנימה,

תוך כדי שהיא מספרת לנו איך חלמה ובנתה את המקום הזה.

ריח מתוק של שוקולד הציף אותנו ואף התכבדנו בפרלינים מפתיעים תוצרת בית.

המקום מוקף בגינה מטופחת הכוללת חממת עצי קקאו שאפילו מניבים פרי.

בתוך המבנה המואר והנעים מתקיימות סדנאות ואירועים בהזמנה.

איזה כיף היה לקנח את היום המלא והגדוש בחוויות, במקום מתוק עם סיפור מרתק.

ממליצות בחום להתקשר ולתאם סדנה או ביקור.

 

 

היה לנו יום  מסעיר,מלא השראה וגם טעים להפליא. אם לא תצליחו להגיע התענגו לפחות על התמונות שלנו.

ניסנו להעביר לכם במעט את תמצית החוויה.

להתראות בהפתעה הבאה!

אורני וגלית

האתר של זרים לפתןhttp://www.zerim.net/about.asp

האתר של סטודיו לובקה – http://www.lovka.com/

האתר של שרינה – http://www.sarina-chocolate.co.il/

Posted in כללי

הפתעה בקיבוץ

DSCN6684

הפוסט מוקדש למנקה אלטר ז”ל , אמא של אורני ,באהבה.

יום השואה עומד בפתח ולכן החלטנו הפעם לעסוק בחיבור בין הזכרון לבין היופי והיצירה.

בחרנו לקחת אותכם איתנו לקיבוץ גבעת חיים איחוד לסיבוב מרתק שתחילתו פרק היסטורי כואב והמשכו בילוי קליל, שאת שניהם מחברת אהבתנו לאסתטיקה ועיצוב.

בשעה 08:30 התייצבנו בפתחו של מוזיאון “בית טרזין” שבקיבוץ, מקום קטן ויחודי המספר את סיפורו של הגטו הצ’כי.

בגטו התקיימו חיי תרבות ויצירה פוריים למרות התנאים והקושי הרב. קשה להאמין איך לצד הרעב הסבל והמוות התקיימו חיים תוססים, עדות לרוח האדם האיתנה.

 

 

אורני מספרת בנימה אישית: “כבת לניצולת שואה שחיה כשנתיים בגטו טרזין עד שנשלחה למזרח, גדלתי בבית שבו נכחו כל סיוטי השואה הקולות והזיכרונות לצד שמחת חיים גדולה ועיסוק ביופי במוסיקה ובאומנויות”.

התצוגה במוזיאון מאוד ברורה וידידותית ולוקחת את המבקר למסע מרגש אל חיי היום יום בגטו.

 

 

 

 

 

כמו כן מוקרנים סרטים קצרים שנעשו סביב אוספים ומוצגים שונים שנמצאים בארכיון. כמו למשל הסרט על עיתון הילדים “קמראד” שנכתב ואוייר ע” ילדים שחיו בגטו.

 

 

 

יצאנו מהביקור נרגשות מאוד. נכנסנו למכונית ונסענו דקותיים לנקודה נוספת בתוך הקיבוץ – מתחם בילוי קניות והשראה, הכולל חנויות וינטאג’, יד שניה, חנויות בוטיק וכמובן בית קפה קטן.

קודם כל התיישבנו לנו לקפה וכריך שהיו טעימים להפליא והחלפנו חוויות מבית טרזין.

 

                       

     

 

     

 

בכוחות מחודשים יצאנו לשוטט במתחם כולו, מקום קטן מלא חנויות קסומות ופינות רביצה. הכל טובל ברוגע ושרוי בתוך קצב חיים אחר נטול מתח. לא הפסקנו להתפעל מדרך הצגת המוצרים בחנויות כולן והתמוגגנו מן הפריטים המיוחדים שמצאנו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאוד ממליצות לקחת פסק זמן ולהגיע לגבעת חיים איחוד למסע מעשיר ומהנה.

אנחנו כבר מקנאות בכם  כי אנחנו יודעות איזה בילוי מצפה לכם !

להתראות בהפתעה הבאה

אורני וגלית

אתר מוזיאון בית טרזין http://www.bterezin.org.il/ שעות הפתיחה ימים א’- ה’ 08:00-15:30 ימי שישי בתאום מראש.

מתחם הקניות – פתוח בימים ד’ וה’ 10:00-18:00 יום ו’ 10:00-16:00 שבת 11:00-18:00

 

 

Posted in כללי

הפתעה בעכו

אורני סלולר 076

 

בעיר העתיקה של עכו בטוח ביקרתם ואולי אפילו יותר מפעם אחת.

גם אנחנו נסענו לשם בשבוע שעבר וגילינו פנינה מיוחדת במינה שתשמח כל חובב נוסטלגיה.

 

 

מדובר במוזיאון קטן ומקסים הנמצא בתוך חומת העיר, מחופה בקירות אבן מקושתים, ומעוצב לתפארת.

מצאנו בו אוסף של פריטים נפלאים שלקחו אותנו למסע נוסטלגי אל מחוזות הילדות שלנו וגם אל תקופות היסטוריות מוקדמות בארץ ישראל.

 

 

 

המוזיאון כולל גם שוק משוחזר מהמאה ה-19 ובו חנויות ודוכנים של בעלי מלאכה שונים 

כגון: חרש העץ, הרוקח, הנפח, הכובען, ועוד רבים.

 

 

 

 

 

 

בנוסף לשני האגפים הקבועים, בחלקו האמצעי של המוזיאון מוצגת תערוכה מתחלפת, והפעם תערוכה שובת לב של האמנית סבינה סעד,

ישראלית ממוצא איטלקי שכותבת ומאיירת סיפורים מחייה על גבי אוסף ניירות משי, שנהגו לעטוף בהם את תפוזי JAFFA”.

 התערוכה נסגרת ב- 16.3.13

 

 מהמוזיאון יצאנו בתחושה משותפת שהיה כדאי להגיע לעכו אפילו רק בשביל הביקור עד כה.

אבל, כבר היינו בעכו והשעה שעת צהריים והבטן מקרקרת, אז לאן הולכים? לשוק….

נכנסנו פנימה לסמטאות הצבעוניות, והעשירות במגוון סחורות החל מתיקים, כלי בית, נרגילות, תרופות,ממתקים ובקרבת הנמל גם דוכני דגים טריים.

 

 

 

בניגוד לנפוליאון שבא וכבש את העיר, אותנו עכו כבשה לגמרי !

חזרנו מיום עמוס חוויות והתמלאנו השראה להמשך היצירה.

ממליצות בחום 

                      אורני וגלית

 

 לאתר מוזיאון אוצרות בחומה

Posted in כללי

לקבלת השראה השאירו פרטים

דואר אלקטרוני *
שם *